ГОЛОВНА ГАЛУЗЬ
АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ
Однією з головних галузей агропромислового комплексу є тваринництво, яке забезпечує населення продуктами харчування і виробляє сировину для багатьох інших галузей народного господарства. Важлива складова тваринництва нашого району – молочне скотарство.
Одне з найпотужніших сільгосппідприємств району – ПСП «Вільшанське», яким близько 25-ти років керує Почесний громадянин Дворічанського району В.І. Лебединський. Саме в цьому господарстві приділяють особливу увагу молочному скотарству. Тут утримується понад 1400 голів великої рогатої худоби.
За останні роки в ПСП «Вільшанське» проведено капітальний ремонт телятника під безприв’язно-боксове утримання молодняку великої рогатої худоби, реконструйовано корівник під безприв’язно-боксове утримання, збудовано приміщення ангарного типу для молодняку великої рогатої худоби. У 2013 році проведена реконструкція старого приміщення доїльного залу і змонтовано новий сучасний доїльний зал компанії «Вестфалия» «ялинка» – 2х12.
Нещодавно разом з головою профспілки працівників АПК Людмилою Білухою ми завітали до цього господарства, а саме до молочнотоварного комплексу. Тут нас радо зустріла господарка – головний технолог з тваринництва Тетяна Анатоліївна Бугай.
Розпочалася наша мандрівка з приміщення ангарного типу для молодняку великої рогатої худоби. Тут утримується худоба без прив’язі в спеціально розроблених клітках – від народження до 2-х місяців. «До півмісячного віку три рази на добу дається два літра молока, комбікорм і без обмежень вода та сіно, – розповідає Тетяна Анатоліївна. – Після двох місяців худобу переводять у телятник під безприв’язно-боксове утримання молодняку, де вона знаходиться до річного віку».
Спермопродукція завозиться з закордону, переважно зі США. На сьогодні у господарстві українська чорно-ряба молочна порода, але вже 3/4 йде голштинізація.
З 14-го до 21-го дня від народження молодняку видаляють роги та наносять номер. Але це стосується тільки теличок, які готуються для поповнення дійної череди, бички залишаються рогатими і вирощуються окремо. Частина енергії, яка витрачається в процесі розвитку на зростання рогового зачатка, використовується організмом на побудову м’язової та інших тканин, внаслідок чого відбувається значний приріст живої маси. Роги у корів спиляні особливим способом.
Промислова технологія виробництва молочної продукції в цьому господарстві забезпечена новітніми зразками доїльного обладнання.
Годівля корів здійснюється однотипною повноцінною кормовою сумішшю протягом року, корми на кормові столи доставляються мобільним кормороздавачем. При безприв’язному утриманні у корів цілодобово знаходиться корм та вода.
В усіх приміщеннях, де утримується худоба, температура дорівнює температурі навколишнього середовища. Це обумовлене особливою технологією безпри- в’язно-боксового утримання ко- рів. Надходження світла досягається через спеціальну надбудову, яка проходить уздовж конька перекриття, що суміщене зі стелею.
Приміщення закритого типу, без вигульно-кормових майданчиків, обладнане потужною вентиляцією. Рух повітря здійснюється зверху вниз. Регульована витяжка відпрацьованого повітря від- бувається через наскрізні отвори вікон, обладнані брезентовими шторами, підняттям і опусканням яких можливе регулювання проходження повітря залежно від погодних умов. У зимовий період, щоб не замерзала вода, поїлки підігріваються.
Як сказала Тетяна Анатоліївна, технологія безприв’язно-боксового утримання зарекомендувала себе дуже добре: із 100 відсотків новонароджених теличок 95 поповнюють дійну череду, 5 йдуть на вибраковку. Це, звичайно, заслуга всієї команди, яка задіяна в цьому процесі. Велика робота ветеринарів – профілактика захворювань, вакцинація, аналізи.
Все молоко в господарстві здається на переробку вищим сортом.
А. ФОМІН.
Фото автора.
|